Ministerstwo Środowiska
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Miejska wyspa ciepła

Tereny zielone gromadzą wciągu dnia mniej ciepła niż ulice i budynki. Parki miejskie w porównaniu z resztą miasta obniżają temperaturę powietrza o około:

a) 5%
b) 15%
c) 25%

temperatura_miastoNa kształtowanie się klimatu danego miasta ma wpływ szereg naturalnych czynników m. in. szerokość geograficzna, ukształtowanie powierzchni, obecność zbiorników wodnych oraz pokrycie terenu. Tereny zielone gromadzą w ciągu dnia mniej ciepła niż ulice i budynki, dzięki czemu obniżają temperaturę powietrza. Aby zredukować negatywny wpływ klimatu miasta na organizm człowieka zwiększa się powierzchnie terenów zielonych trawników, skwerów oraz parków w mieście. Latem zieleń miejska osłania podłoże, przez co dociera do niego mniej promieniowania słonecznego, a tym samym mniej ciepła jest oddawane. Parki miejskie obniżają temperaturę powietrza o około 15% w porównaniu z resztą miasta, powodują wzrost wilgotności powietrza, ożywienie lokalnej cyrkulacji powietrza i tłumienie hałasu.

Źródło: http://www.atmosphere.mpg.de/enid/658

Czy wiesz, że...

Tereny zielone filtrują powietrze, zatrzymują zanieczyszczenia. Zanieczyszczenie w parku może być nawet o 20-40% niższe niż na pozostałych terenach miasta.

wtorek, 22 czerwca 2010 00:00